top of page
Szerző képeKairos

A globalizáció újragondolása: A COVID 19 és a Marshall-terv illúziója

Marshall tábornok


Miért utasítanák el a Marshall-tervet a mai európai vezetők?

By Denis MacShane , április 22, 2020

  • A Marshall-terv nyugat-európai nyílt kereskedelemen és politikai integráción alapult. Végül az EU funkcionális előfutára volt.

  • Az amerikai kormány által a Marshall-terv alapján a mai pénzben adott pénz 202 milliárd dollárt (vagy 186 milliárd eurót) tett ki.

  • A Marshall-terv 186 milliárd eurót tett ki, szemben az 1,5 billió euróval, amelyet az EU ma egy sokkal nagyobb helyreállítási alap számára biztosít.

  • Az új Marshall-terv követelése felidézőnek és nagyvonalúnak hangzik. Az 1940-es évek Marshall-tervének azonban semmi köze ahhoz, amit Európának 2020-ban helyre kell állítania.

Ha van egy kész, polcon kívüli klisés politikus, aki szívesen hivatkozna a jelenlegi válságra, akkor egy új Marshall-tervre van szükség, amely Európát segíti a koronavírus-elzárások gazdasági hatásainak leküzdésében . Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Giuseppe Conte olasz és Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök azon politikai vezetők között vannak, akik a Marshall-terv mai változatának kidolgozását szorgalmazták. Thierry Breton, az EU biztosa még Marshall-terv kidolgozását szorgalmazta az európai turisztikai ipar számára. George Marshall akkori amerikai külügyminiszterről elnevezett ötletét - amelyet először 1947-ben javasoltak - 1948 áprilisában írták alá törvényben, és az európai helyreállítási törvény néven vált ismertté .

Egy kis történelem 75 évvel később úgy tűnik, hogy az EU vezetői elfelejtették történetüket. Úgy tűnik, egyiküknek sincs első elképzelése a Marshall-tervről. Egyszerűen fogalmazva: a Marshall-terv szülte feltételek ma nem léteznek. Az 1948-as indulása utáni megvalósítás pedig felzúdulást okoz, ha most javasoljuk. Antikommunista eszközből… A Marshall-terv célja mindenekelőtt politikai volt - megakadályozni, hogy Európa kommunistává váljon, amikor Franciaországban és Olaszországban a kommunista pártok nyerték a legtöbb szavazatot a választásokon. Sztálin, a szovjet uralkodó ösztönözte a kommunista felkeléseket Görögországban és Törökországban. Ezenkívül kegyetlenségét mutatta azzal, hogy a Vörös Hadsereg által elfoglalt országokban elhelyezte a nem kommunista baloldalt.

… A jobboldali nacionalisták kerítéséhez? Ma aggódnak, hogy az egyértelmű EU-ellenes elfogultságú populista-nacionalista jobboldali pártok politikailag megerősödhetnek, ha a COVID 19 által leginkább sújtott országok segítség nélkül maradnak. Az biztos, hogy az EU a Brexittől Orbán Viktorig új populista nemzeti identitás-politikával él. Ezek az erők azonban még távolról sem egyenértékűek az Európát 1945 után elfoglaló kommunista erőfeszítésekkel.

Az EU már meghaladja a Marshall-tervet Az amerikai kormány által a Marshall-terv alapján 1948-ban felajánlott pénz mai pénzben 202 milliárd dollárt (vagyis 186 milliárd eurót) tett ki. Hasonlítsa ezt össze azzal az 1500 milliárd euróval, amelyet az EU ma egy sokkal nagyobb helyreállítási alap számára tesz elérhetővé. Különböző formákban kapható, ideértve az Európai Stabilitási Mechanizmus és az EKB olcsó hiteleit.

Küzdelem a bevezetés felett Az EU különböző kormányai között sorra kerül a pénz folyósításának módja. Az észak-európai kormányok, köztük a szociáldemokraták által vezetett dániai és svéd kormányok, valamint a német koalíciós kormány szociáldemokratái ellenállnak a nyílt végű ígéretnek. Nem hajlandók adózóik pénzét átadni olyan dél-európai országoknak, amelyek véleményük szerint az euró két évtizeddel ezelőtti bevezetése óta megtagadták országaik gazdasági irányítási reformjainak végrehajtását.

Egy amerikai kereskedelmi eszköz A Marshall-terv pénz nem ajándék volt, hanem visszafizetendő kölcsön, amelyet főleg az Egyesült Államokból származó áruk vásárlására használtak. Különösen szerszámgépekhez és egyéb ipari berendezésekhez használták fel, hogy az európai ipar újra fellendülhessen. Szorosan felügyelték a Marshall Plan követei, főleg az Egyesült Államok üzleti vezetői. Irodákat nyitottak a támogatásban részesülő országok fővárosaiban, és megbizonyosodtak arról, hogy az Egyesült Államok szabályai szerint folyósítják-e.

Amerikai termelékenységi szakértők és szakszervezeti képviselők bejárták Európát, elmagyarázva, hogy a termelékenység növelésének modern irányítási módszerei miért jelentik a kulcsot Európa jövőbeli gazdasági jólétéhez. Olaszország: Csak add nekem a készpénzt Ezzel szemben a mai olasz kormány ragaszkodik ahhoz, hogy semmiféle segítség ne érkezhessen, amely bármilyen feltételhez kötődne. Nem fogadja el az olasz kormány által a felajánlott európai tervek alapján hozott intézkedések külső felügyeletét sem. Az ilyen felügyelet azonban pontosan a Marshall-terv normája volt.

Hogyan lőtték magukat a szovjetek a lábon A Szovjetunió nyomán - amely nem volt hajlandó részt venni a Marshall-tervben - az 1940-es évek végén Európa populista amerikaellenes baloldala ellenezte az USA minden segítségét. A francia kommunista szakszervezeti tagok még egy vonatot is kisiklottak, amely segélyt hozott Franciaországnak, 16-ot megölve. Amerikaellenességük volt az oka annak, hogy a Marshall-tervben részesülő országokban elpárolgott a progresszív baloldali Európa álma. Ennek eredményeként az ötvenes években a konzervatív politikusok uralkodtak Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban és Franciaországban.

Következtetések A Marshall-terv nyugat-európai nyílt kereskedelemen és politikai integráción alapult. E tekintetben végső soron az EU funkcionális előfutára volt. Az új Marshall-terv követelése most felidézőnek és nagyvonalúnak hangzik. Az 1940-es évek Marshall-tervének azonban semmi köze ahhoz, amit Európának meg kell tennie ahhoz, hogy kilábaljon a 2020-as járványból.


Forras: https://www.theglobalist.com/european-union-coronavirus-pandemic-covid19-economic-recovery-marshall-plan/

12 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page