top of page
Szerző képeKairos

Az e-RMB-vel Kína célja, hogy elsőként törje meg az amerikai dollár-monopóliumot



Egy új csatatér van kialakulóban, amelyet Kína uralni akar.

Sylvain Saurel, Szept. 26, 2020


Az amerikai dollár már 100 éve a világ tartalékvalutája. Ez hihetetlen előnyt jelent az Egyesült Államoknak, amely hosszú évtizedek óta a világ vezető gazdasági hatalmaként tudott érvényesülni.


Az USA dollárral az Egyesült Államok globális monopóliummal rendelkezik, ami túlzó kiváltságokat biztosít számára.


Ez nem újdonság, hiszen amint 1944-ben, a második világháború végén létrehozták a Bretton Woods-i rendszert, a világ minden táján felemelték a hangjukat "Amerika mértéktelen kiváltsága" ellen.

Az amerikai dollár miatt a világ többi része fizeti meg az amerikai életszínvonalat.


Franciaországban számos közgazdász kifejtette, hogy ez a kiváltság aszimmetrikus pénzügyi rendszert eredményez, amelyben a külföldiek "úgy látják, hogy az amerikai életszínvonalat támogatják, és az amerikai multinacionális vállalatokat szubvencionálják".


Ezeknek a közgazdászoknak igazuk volt, hiszen közel 80 éve pontosan ez történik. Az aranystandard rendszer 1971. augusztusi feladása csak megerősítette az amerikai dollár dominanciáját a világ felett.


Ilyen körülmények között az Egyesült Államoknak minden mozgástere megvan arra, hogy a lehetőségei felett éljen úgy, hogy a világ más országai súlyos árat fizetnek érte. A helyzet a 2008-as gazdasági válság óta még súlyosabbá vált, mivel az amerikai dollár pénzkínálata egyre nagyobb ütemben növekszik.


Ezzel párhuzamosan az amerikai államadósság növekedése is felgyorsult.


Ha az 1990-es évek eleje óta az amerikai államadósság mindig gyorsabban nőtt, mint az amerikai gazdaság, akkor a helyzet 2020-ban kicsúszott a kezünkből. A gazdasági válság, amelyen keresztülmegyünk, az amerikai adósság exponenciális növekedési modellbe került.


Kína elfogadhatatlannak tartja az amerikai dollármonopóliumot!


Ha a helyzet világszerte egyre elfogadhatatlanabbnak tűnik, akkor egy olyan ország számára, mint Kína, még inkább az.


A Xi Jinping vezette Kína célja ugyanis, hogy 2030-ra a világ vezető hatalmává váljon. Amíg az amerikai dollár ilyen globális monopóliummal rendelkezik, addig Kína nem lesz képes megvalósítani a projektjét.


A saját játékterén játszó ellenfelet legyőzni sosem könnyű. Sőt, lehetetlenné válik, ha az ellenfél diktálja a játékszabályokat.


Ez egy kicsit olyan, mint az a helyzet, amelyben Kína most az Egyesült Államokkal szemben találja magát.


A Kínai Kommunista Párt tökéletesen megértette, hogy nem lesz képes megtörni az amerikai dollár monopóliumát, ha továbbra is a jelenlegi monetáris és pénzügyi rendszer hagyományos játékterén játszik. Ez a játéktér és azok az emberek, akik azt működtetik, amerikaiak.

Kína úgy dönt, hogy új csatatérre lép, hogy megtörje az amerikai dollár monopóliumát.


Kína ezért úgy döntött, hogy a világ digitális forradalmát kihasználva új frontot nyit az Egyesült Államok elleni harcban.


Ez az új front a digitális valutáké. Azzal, hogy Kína az első ország, amelyik elindul ebben az új univerzumban, reméli, hogy kihasználhatja az első lépcsőfok előnyét. Több mint remény, Kína úgy véli, hogy feltétlenül szüksége van arra, hogy az első lépő előnyét élvezze.


Ezért Kína 2019 vége óta erőteljesen felgyorsította digitális renminbi projektjét.

Az e-RMB néven ismert kínai valuta e digitális változata már több mint előrehaladott állapotban van, mivel jelenleg négy kínai nagyvárosban tesztelik.


A hivatalos bevezetésre akár már 2021-ben sor kerülhet, olyan ütemben, ahogy Kína halad a projektben.


A Kínai Népbank (PBOC) által kiadott China Finance című lapban megjelent cikkben a múlt héten hivatalosan is nyilvánosságra hozták Kína ambícióit. A cikk kifejti, hogy a digitális valuta kibocsátásának és ellenőrzésének joga lesz az új játéktér, ahol a szuverén országok versenyeznek majd az elkövetkező években.


A digitális renminbi projekt egyedülálló lehetőség Kína számára.


A világon végigsöprő digitális forradalom a pénzt sem kíméli. A digitális valuták kibocsátása és forgalma mélyreható változásokat hoz a jelenlegi monetáris és pénzügyi rendszerben.


A cikk szerint Kína számos előnyt és lehetőséget lát az e-RMB-ben:


"Kínának számos előnye és lehetősége van a fiat digitális valuták kibocsátásában, ezért fel kell gyorsítania a tempót, hogy megragadja az első pályát".


A lehetőség, hogy első országként léphessen fel ezen az új játéktéren, már hónapok óta motiválja Kínát. Az e-RMB fejlesztése lehetővé tette, hogy Kína április végéig 130 szabadalmi bejelentést regisztrált a kriptopénzekkel kapcsolatban a kibocsátástól a forgalomba hozatalig.


Eközben az Egyesült Államokban még mindig folynak a tárgyalások arról, hogy létrehozzanak-e egy digitális dollárt vagy sem.


Az Egyesült Államok még mindig hezitál a digitális dollárral kapcsolatban.


A clevelandi Federal Reserve Bank of Cleveland most közzétett egy közleményt, amelyben jelzi, hogy egyre komolyabban vizsgálja a digitális dollár lehetőségét.


Ami aggasztó, hogy az Egyesült Államok máris hatalmas késésben van a kínai projekttel szemben.


Íme egy ékes részlet a clevelandi jegybank közleményéből:


"A pandémiás vészhelyzeti fizetésekkel kapcsolatos tapasztalatok felvetettek egy olyan elképzelést, amely már korábban is egyre nagyobb figyelmet kapott a központi bankoknál világszerte, ez pedig a központi banki digitális valuta (CBDC). A törvényhozás azt javasolta, hogy minden egyes amerikai rendelkezzen egy számlával a Fednél, amelyen digitális dollárokat lehetne elhelyezni, mint a szövetségi tartalékbankok kötelezettségeit, amelyeket vészhelyzeti kifizetésekre lehetne használni."


Ez megerősíti, hogy a Fed még csak a digitális dollárban való gondolkodás stádiumában van.


A Fed elmagyarázza, hogy mérlegeli egy ilyen létrehozás előnyeit és kockázatait, ahogy azt a közleményében kicsit tovább pontosítja:


"Emellett a központi banki digitális valutával kapcsolatos potenciális kockázatok és szakpolitikai kérdések egy sorát jobban meg kell érteni, és értékelni kell a költségeket és az előnyöket".


Az Egyesült Államok hezitálása a digitális dollárral kapcsolatban nyitva hagyja a csatateret Kína előtt


Miközben Kína nagy lépéseket tesz, hogy az e-RMB-vel uralja a holnap pénzvilágát, az Egyesült Államok habozik.


Ez a tétovázás az elkövetkező években sokba kerülhet. Azzal, hogy az Egyesült Államok ezen a területen nyitva hagyja a terepet Kínának, stratégiai hibát követ el.


Kína arra számít, hogy a 2022-es téli olimpiai játékok idején a lehető legszélesebb körben tesztelheti az e-RMB-t. Ezután eljön az ideje, hogy világszerte nagyobb mértékű bevezetést szorgalmazzon, hogy aláássa az amerikai dollár monopóliumát, amely annyira hátrányosan érinti Kínát abban a törekvésében, hogy 2030-ra a világ vezető hatalmává váljon.


Ennek érdekében Kína határozottan szorgalmazni kívánja az e-RMB használatát az Övezet és a Selyem Út kezdeményezés mentén megvalósuló kereskedelmi cserék során. Azoknak az országoknak, amelyek részt vesznek ebben az ambiciózus projektben, meg kell könnyíteniük a kínai projektet.


Semmi sem mondja ki, hogy ez működni fog, de az biztos, hogy Kína megadja magának az eszközöket, hogy megdöntse az amerikai dollár globális monopóliumát.


Következtetés


Mivel az amerikai dollár idén ünnepli 100 éves fennállását a világ tartalékvalutájaként, nem szabad elfelejteni, hogy a világ tartalékvalutáinak átlagos élettartama 1450 óta 100 év.


Az amerikai dollár helyzete tehát bizonytalannak tűnik. Annál is inkább bizonytalan, mert az amerikai dollár pénzkínálata és az amerikai államadósság teljesen kicsúszni látszik a kezünkből. Mindez világszinten napról napra egy kicsit gyengíti az amerikai dollárt.


Miközben sokan hangsúlyozzák, hogy jelenleg nincs hiteles alternatívája az amerikai dollárnak, nem szabad alábecsülnünk az olyan kezdeményezéseket, mint például a kínaiaké, amelyek egy teljesen új csatatérre, a digitális forradalom csataterére áthelyezve a harcot, alternatívát kívánnak teremteni.


Az elkövetkező hónapok és évek új fejleményekkel ígérkeznek az Egyesült Államok és Kína közötti, a világ vezető hatalmának szerepéért folytatott kíméletlen küzdelemben.



Fordította: Dr. Ing. Sebestyén Teleki István

2021 Szelek Hava 24., Zürich

23 megtekintés1 hozzászólás

1 Comment


Igen! De Kína majd a politikáját is exportálni fogja az előtte hajlongó (vagy inkább lefekvő?) országokba. Egy-egy nagyobb katasztrófa esetén vagy a népességcsökkentés érdekében millióknak adhat menlevelet.

Like
bottom of page