Az ellenségkép-szindróma
Az ellenségkép szindrómájának a következő hét jellemzője van:
1. Bizalmatlanság, vagyis „Minden, ami az ellenségtől ered az csak rossz lehet, de ha esetleg jónak tűnik, akkor az véletlenül történhetett!“
2. Bűn áttétel, vagyis „Az ellenség bűnös a keletkezett feszültségek miatt, amelyek természetesen csak ránk vannak negatív hatással!“
3. Negatív anticipáció, vagyis „Bármit is tesz az ellenség azzal csak nekünk akar kárt okozni!“
4. A gonosszal való azonosítás, vagyis „Az ellenség mindennek az ellenkezőjét képviseli, mint amik mi vagyunk, vagy amire mi törekszünk. A legszentebb értékeink megsemmisítésére törekszik ezért öt magát kell megsemmisíteni!“
5. Nulla-összeg-gondolkodás, vagyis „Ami hasznos az ellenségnek káros nekünk!“ és fordítva „Ami káros az ellenségnek hasznos nekünk!“
6. Deindividualizálás, vagyis „Mindenki, aki az ellenséges csoporthoz tartozik az a mi ellenségünk!“
7. Empátia megtagadás, vagyis „Az ellenségünkkel semmiben közösek nem vagyunk. Lehetetlen olyan információ létezése, amely az ellenségünkről alkotott képünket megszépíthetné.
Az ellenséggel szemben emberi érzelmeket táplálni ill. etikai kritériumokat felállítani teljesen téves.
Az ellenségkép a nem-racionális ill. az elő-racionális tartományban van mélyen beágyazódva. Éppen ezért egyszerű felhívások „érezz több empátiát az ellenséges csoporttal szemben“ teljesen eredménytelenek maradnak, mert az ellenségkép gyökereit nem érik el.
Dr. Ing. Sebestyén Teleki István
Zürich, 2021 Kikelet Hava 16.-än
Comments