top of page
Szerző képeKairos

Mitől olyan különleges az amerikai százdolláros?

Bevezetés

A jelenkori amerikai polgárháborúra emlékeztető súlyos zavargások kapcsán Abraham Lincolnról is szó volt. Lincolnnak állítólag 2 főbűne volt, ami a meggyilkolásához vezetett:

1. Kiadta az ezüst alapú 1 dolláros papírpénzt, melyen nem szerepel a FED (mert akkor meg nem is létezett a FED, de a pénzügyek már zsidó kézben voltak).


Kép: Az ezüst alapú 1 dolláros; kiadási dátumát nem tudtam ellenőrizni.


2. keresztülvitte a feketék Endlösung-ját. Halála napjáig már több ezer négert hajózott be és vitte őket vissza Afrikába. Ezt a hírt ellenőrizni tudtam, mert a Lincoln neve alatt az angol wikin ott van.

De az ezüst alapú dollár kiadását nem tudtam ellenőrizni, pedig sok fele kerestem, pl. az angol, nemet wikin, de itt is:

A legkésőbbi 1 dollárost a fenti linken találod meg, de ez egy régi dollárosokkal kereskedő shop, és ez nem biztosíték arra, hogy az az 1 dolláros, amit valahol láttam és azt írták róla, hogy LINCOLN ADTA KI, nem létezik. (lásd a fenti képet!)


A gyilkosa után is kutakodtam, a gyilkosság körüli tényezőket is fel lehet sok változatban találni, a nyomozást a gyilkos után, hova vitték Lincolnt a halálos lövés után, stb. inkább angol nyelven.

Nagyon jo, hogy foglalkozott Szeszák Gyula a Lincoln homoszexualitásával, mert az akkori korban ez is lehetett közutálatot kiváltó ok, hisz ez torvénysértő szexuális aberrációnak számított (lásd az "Intim life of Abraham Lincoln" c. könyvet). De magát a gyilkossághoz vezető közvetlen és közvetett okokat kellene, mint szakértő megvizsgálnod (hivatkozás Sz.Gy.-val való levelezésemre).




Kép: a 2009-es széria 2013-ban módosítva utoljára; első és hátsó oldal


A teljesség igénye nélkül, az alábbi számok, tények mutatják be a bankjegy napjainkban is folyamatosan alakuló karrierjét:

  • A 2008-as gazdasági válság után a forgalomban lévő 100 dolláros bankjegyek száma megduplázódott, így azok maguk mögé utasították a praktikusabbnak tartott 20 dollárosokat, majd 2017-ben az 1 dolláros címletet is darabszámban.

  • A százdolláros bankók élettartama jóval hosszabb, mint a kisebb címletekké, sokkal ritkábban kell azokat cserélni. Tartósságukat tovább segíti az is, hogy a kutatások szerint, az amerikai fogyasztók 30 százaléka napjainkban legalább egy hétig is képes készpénzmentesen élni életét, a terjedő digitális fizetési megoldásoknak köszönhetően.

  • A százdolláros a két amerikai bankó közül az egyik, amelyen nem egy volt amerikai elnök képe látható. A másik a 10 dolláros, Alexander Hamilton arcmásával.

  • 14,2 dollárcent, azaz kb. 42 forint: ennyibe kerül előállítani 1 darab 100 dolláros címletet

  • A 100 dolláros anyaga egy igen speciális papír, amely 75 százalékban pamut, 25 százalékban pedig vászon alapú. Ez átlagosan 15 évig tartó használatát teszi lehetővé egy bankjegynek, ami jónak mondható, bár a kanadai polimer alapú 100 dolláros ennél két és félszer tovább tart.

  • Nemcsak az amerikai százdolláros kedvelt bankjegy: Új-Zéland 2000 és 2015 között 1,2 milliárd amerikai dollár értékben növelte meg forgalomban lévő százdolláros bankjegyeinek számát.

Az amerikai 100 dollároshoz legutoljára 2013-ban nyúltak hozzá, amikor újabb biztonsági elemekkel látták el az, a hamisítással szembeni védelem érdekében. További részletek itt olvashatóak: https://www.origo.hu/gazdasag/20190520-meghokkento-szamok-a-vilag-talan-legismertebb-bankjegy.html

16 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page