top of page
Szerző képeKairos

Példa a globális diplomáciai lépések előkészítésére: A Sikorski-terv

A Sikorski-terv Hogyan formálta a (lehetséges) megoldást Szíria számára a lengyel külügyminiszter. By Ansgar Graw , szeptember 12, 2013


Kep: Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter.

  • Reméljük, hogy a Sikorksi-terv megvalósul. Ez egy nagy diadal lenne egy kulcsfontosságú európai nemzet számára.

  • Új városi legenda forog. Mielőtt érvényesülne, hadd derüljön ki az igazság: A kiutat Lengyelország teszi.

  • Kerry feltételezett londoni megdobási megjegyzése nem volt szándékos. Ez egy nagyon megfontolt próba léggömb volt.

  • Az oroszok nagyon érdekeltek abban, hogy megvédjék ezeket a halálos fegyvereket, nehogy egyszer csak Csecsenföldön jelenjenek meg.

  • Szíria vegyifegyvereinek nagy része orosz gyártmányú. Ha elszabadulnának, Oroszország - szó szerint - soha nem bocsathatna meg maganak.

  • Lengyelország, az a pofátlan nemzet, a világ színpadán ismét bizonyítja igazi vitézségét.

Új városi legenda forog. Mielőtt valósággá válik, itt az ideje, hogy az igazság teljes, pompás részletekben megjelenjen. E legenda szerint az Obama-adminisztráció csak a szíriai diplomácia útjára tért vissza, miután John Kerry külügyminiszter londoni ostoba észrevételt tett a válság lehetséges kiútjáról - ha a szíriaiak azonnal tiszták lennének vegyifegyvereiken. Kövér esély - tette hozzá Kerry. De a valóságban valami más történt. Az európai erők azon munkálkodtak, hogy visszatérjenek a kérdéshez, miután a P-5 (az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjai) erre nem voltak képesek. Kulcs ebben az egészben Radoslaw Sikorski , Európa egyik legimpozánsabb és legtehetségesebb külügyminiszterének mindig ügyes keze volt. Sikorski most elismerte apaságát az ENSZ Biztonsági Tanácsában jelenleg tárgyalandó tervvel kapcsolatban. De ezt csak azután tette, hogy kedden a Die Welt című újságomban megtörtént a történet minden elbűvölő részlete. Tehát itt megy:

Az ötlet beültetése Bár az amerikaiak és az oroszok most apaságot követelhetnek, egyáltalán nem ez történt. Az első nyomok arról, hogy miként fejlesztette ki Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter azt az ötletet, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök méreggázát nemzetközi ellenőrzés alá helyezze, lehetőleg Moszkva segítségével, megtalálhatja a Twitteren.

A Washington Post rovatvezetője, Anne Applebaum, aki Sikorskival házas, augusztus 30-án tweetelt - a férjével a Le Monde című francia lapban készített interjú linkjével - a következőket írta : „Oroszország / Szovjetunió létrehozta Szíria vegyifegyver-arzenálját. Talán Putyinnak kellene felelősséget vállalnia enyhítéséért? ”

Az augusztus 29-én megjelent Le Monde interjúban Sikorski a következőket mondta: "Ha Oroszország, amely ellenzi a Szíria elleni katonai beavatkozást, vállalja, hogy felelősséget vállal az anyagok biztosításáért, ez megváltoztatná a helyzetet."

Ugyanezen a napon Sikorski - akitől az American Enterprise Institute óta nem volt idegen Washingtonban - telefonon beszélt Kerryvel, és felajánlotta ötletét. A „Sikorski-terv” tartalmazott egy 30 napos ultimátumot Szíriának annak érdekében, hogy Szíria vegyi fegyvereit nemzetközi ellenőrzés alá vonják. Oroszországot is be kell vonni a folyamatba - érvelt. Ahogy Sikorski szóvivője, Marcin Bosacki - hamarosan Lengyelország új kanadai nagykövete lesz - megerősítette nekem, Kerry érdeklődéssel reagált a lengyel javaslatra. Sikorski végül múlt pénteken tweetelt, hogy Oroszország „esetleg megakadályozhatja a háborút azzal, hogy kijelenti, hogy biztosítani fogja Szíria vegyi arzenálját, amely a Szovjetuniót építette fel”. Egy nappal később az EU külügyminiszterei - ellentétben a passzív és nem érintett nézőkkel, akiket az amerikai médiában ábrázoltak - találkoztak Kerry titkárral a litvániai Vilniusban. Sikorski ötletét az Európai Néppárt (EPP) külügyminiszterei vállalták.

Sikorski a német Elmar Brokkal, az Európai Parlament Külügyi Bizottságának elnökével együtt benyújtotta Kerrynek azt a javaslatát, hogy Oroszország segítségével Szíria sürgeti mérgező képességeinek elhagyását. Brok megerősítette nekem, hogy Sikorski miniszter és ő felvetette Kerry-vel az ötletet, és azt is állította, hogy Oroszország hasznos lehet. Brok szerint Kerry pozitívan reagált.

Két nappal később, hétfőn, a világ tanúja lett Kerry titkár feltételezett „ostoba megjegyzésének” egy londoni sajtótájékoztatón. Margaret Brennan, a CBS-től azt kérdezte tőle: "Van ebben a pillanatban bármi, amit (Aszad) kormánya tehet vagy felajánlhat, ami megállítaná a támadást?" Az államtitkár szinte elutasító hangon válaszolt: „Persze. A következő héten átadhatta vegyi fegyvereinek minden egyes darabját a nemzetközi közösség számára. Haladéktalanul fordítsa át az egészet, és engedje meg ennek teljes és teljes elszámolását. De nem készül megtenni, és nyilvánvalóan nem is lehet megtenni.

Az ezt megelőző események arra utalnak, hogy Kerry észrevétele a brit kollégájával, William Hague-val folytatott londoni sajtótájékoztatóján nem igazán volt szándékolatlan eldobható megjegyzés, amint ezt eddig vitatták. Lehet, hogy ez egy nagyon megfontolt próba léggömb volt. A többi történelem: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter vette fel a megjegyzést, és Aszad közben azt állítja, hogy Kerry vélelmével ellentétben valóban átadhatja a fegyvereket a nemzetközi közösségnek - bár ez nem történik meg olyan gyorsan, mint bárki szeretné .

Orosz felelősség Később még egy kritikus hírt megtudtunk: Az Egyesült Államok és Oroszország a hátsó ülésen több mint egy éve vitatták meg Szíria vegyifegyvereinek leszerelését. Az oroszoknak nyilvánvalóan nagy az érdeke ezeknek a halálos fegyvereknek a védelme érdekében, nehogy végül mondjuk Csecsenföldön jelenjenek meg, ha és amikor Szíria szétesik, és már senki sem őrzi őket. Mivel Szíria vegyi fegyvereinek nagy része orosz gyártmányú, ez tragédia és történelmi arányú felelőtlenség lenne, amelyet az oroszok szó szerint soha nem tudnának megélni.

Nem csoda, hogy Obama és Putyin akkor vette fel a kérdést, amikor fél órán keresztül beszéltek a szentpétervári G-20 csúcstalálkozón. De nyilvánvalóan nem volt konkrét koncepció és részletes terv, amíg Sikorski nem lépett közbe. Eközben Sikorski megerősítette szerepét, és most állami elismerést vállal érte. Szerdán elárulta, hogy "örül annak, hogy Oroszország felvette Lengyelország javaslatát a szíriai vegyifegyver-arzenál lebontásában játszott szerepéről". Hozzátette, hogy „javasolta az ultimátumot” amerikai kollégájának, Kerrynek. Reméljük, hogy a Sikorksi-terv megvalósul. Ez egy nagy diadal lenne egy kulcsfontosságú európai nemzet számára, igazolva valódi vitézségét a világ színterén.

10 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page