top of page
Szerző képeKairos

Rövid válaszom v. Kun Sándor népszavazás javaslatához !

Frissítve: 2020. ápr. 21.

Szervusz Sándor!

Olvastam az írásaidat. Nemcsak a népszavazás cikkedhez szólnék hozza, hanem a másikhoz is, de ki vagyok tiltva a fb-ról. 


Ezért kérlek, hogy regisztrálj itt, és oda kiteheted ezt a 2 írást:

És a szisz.eu (magyar fb) lévő EMK-n is kitehetsz cikkeket, ha nyitottál ott egy kontót.

https://dringsti.wixsite.com/emmako

A részvételi arány 50%+1 a legnagyobb hiba a javaslatodban. Nem fog sikerülni a legtöbb kezdeményezés, ami te is gondolhatod, hogy sok munkával jár. Idézek a német hivatalos véleményről, mivel ők nemrég eltörölték a minimális részvételi quorum-ot:  "A szavazáshoz szükséges minimális részvétel (ún. részvételi kvórum). A kapcsolódó problémák miatt (például a benyújtott szöveg és téma ellenfeleinek a szavazások bojkottjára való  felhívása miatt) a részvételi kvórumokat manapság szinte már sehol nem használják. Magyarország (Mo) kivételnek számít. 2 német Szövetségi Államban semmilyen kvórumot nem használnak, kivéve az alkotmány módosítását célzó népszavazási kezdeményezéseket. Nemrég a Németország-i (No) XY-ban lelkes csoport helyi érdekű népszavazást kezdeményezett. A kvórum No-ban pl. a szavazók 10%-a. Itt 1120 igen szavazat kellett volna. Habár az igenek voltak többségben, 1117, a nemek 947, mégis elbukott a népszavazás. Ez azt jelenti, hogy a városkának 11170 szavazója volt. Hogyha összeadod a igeneket a nemekkel megkapod a részvételi arányt 2064, vagyis 18,478% vett csak részt a népszavazáson. Mégis nagy eredménynek tartják ezt az első próbálkozást, mert a város aktív polgárai egymással sokat vitáztak, és egy demokratikus vitakultúra csak így tud kialakulni.

Kép 1: Részvétel a népszavazásokon Svájcban. A képviseleti Demokrácia a képviselők választási részvételi arányait mutatja 3 országban.

Másik példát is említenék: Magdeburg központjának átalakítása a város lakóinak tetszése szerint. A kezdeményezők meghirdették a fb-on, hogy mi a szándékuk, és ehhez önkéntes polgárokat várnak, akik több csoportba lesznek osztva, megkapják a központ nagy méretű térképét, melynek alapján egymás ötleteit meghallgatva és megvitatva kialakítanak egy koncepciót. Mikor ezzel minden csoport készen van, akkor összevetik a koncepciókat és döntenek egy közös fölött, majd ezt kiírják népszavazási kezdeményezésnek. Nem tudom te hol laksz, de javasolnám egy ilyen kezdeményezést, magdeburgi példát követve, meggondolás tárgyává tenni. Valamivel, ami a jelenlegi kormányt nem bántaná el kell kezdeni. Erre pedig a varos/község központjának újrarendezése alkalmas lenne. A németek ugyanabba az ország-kategóriába tartoznak, mint a magyarok, csehek, stb., ahol a kormányok félnek a népszavazástól. Romániában egyáltalán nincs direkt DEMOKRÁCIA! A DD abszolút világbajnoka Svájc! Utána jönnek az alig DD-ás országok, mint pl. Olaszország, Dánia, Írország, stb., majd jönnek a DD-tól félő országok csoportja, ahol Mo is van. Tehát nem lesz könnyű eredményt elérni, de ilyen módon nyomás alá lehet helyezni a kormányt, akkor, ha a példán felbuzdulva mind több és több helységben elkezdenek népszavazni. Egy adag sikertelen népszavazás után meg kell hirdetni a népszavazási törvény megváltoztatását. Svájci modellt kell követni, ahol az alaptétel: "Az aktívak vezetik az országot!" Tehát nincs minimális részvételi arány, es IGEN- kvórum sem! Az összes leadott szavazatok egyszerű IGEN-többsége jelenti a győzelmet! Számpélda: szavazó polgárok létszáma 1,2 millió; ebből szavaz 10% vagyis 120 ezer; amennyiben 60'001 IGEN-szavazó van akkor a népszavazás nyert és a kanton vezetésének kötelessége rövid időn belül a témát kivitelezni.


Kép 2: A hisztogramon lévő országok szavazóinak többsége szeretné, ha bevezetnék a direkt demokráciát. Azonban a Háttér Hatalom által államfői posztra jutott elnökök ezt minden eszközzel megakadályozzák. A Direkt Demokrácia (DD) annyira vonzó a németeknek, és ök annyira elégedetlenek a saját Képviseleti Demokráciájukkal (KD), hogy Svájchoz szeretnének csatlakozni: Bajorországban (13,08millio) és Baden-Würtenbergben (11,07millio) végzett felmérések szerint a lakosság több, mint 2/3-a szeretne Svájchoz csatlakozni. Ez 24,15 millió lakost jelentene, ami a 8millios Svájcot, féltve a svájci identitás felhígulását, elijeszti. A svájciaknak nincs jó véleményük a németekről, ami a politikát illeti. A DD további vonzerejéről az is bizonyíték, hogy a többi szomszédos ország Svájccal szomszédos Tartományai is csatlakozni szeretnének: -Ausztriából Voralberg -Olaszországból az összes északi tartomány, melyek Padania néven el akarnak szakadni.

-Franciaországból Korzika, mint Maritim (Tengeri) Kanton szeretne csatlakozni (csak gazdasági kooperációs tárgyalások folytak svájci vezetők és Korzika tartomány vezetői között); Auvergne-Rhone-Alpes és Burgogne-Franche-Comte: mindkét tartomány egyenként nagyobb, mint Svájc! Amennyiben kiteszed a cikkeidet úgy egyéb meglátásaim is lesznek. Az egész itteni levelem kiteheted a fb-ra. Baráti üdvözlettel Sebestyén István

51 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page