Kommunikáció és megelôzés – a tömegek felaprózása és megosztása
Kép: támadás-visszavonulás
Nem újdonság, hogy a rendôrség számos taktikát alkalmaz a tüntetôk megzavarására, szétválasztására és feloszlatására. Ismert jelenség, hogy a rendôrség messze túlbecsüli a tüntetô tömeg létszámát, és azt ajánlja az embereknek, hogy védekezzenek az erôszak és a rendbontás ellen. A rendôrség aztán mûködésbe lép, és olyan mértékû erôt mutat fel, amely olykor vetekszik a tüntetôk számával. Ezzel a taktikával a rendôrség elijeszti azokat az embereket, akik ugyan részt vennének a tiltakozásokban, de félnek, hogy az erôszak helyszínén elkapják ôket, és végül örülnek, hogy megelôzték az állítólagos katasztrófát.
További, gyakran alkalmazott eszköz az ôrizetbe vétel; a letartóztatottaknak a tiltakozás végén történô kiengedése; az úgynevezett csapdába csalás és
ôrizetbe vétel, amellyel elszigetelik a tiltakozók csoportját, bekerítik ôket, és letartóztatás terhe mellett felszólítják ôket a a helyszín elhagyására; kisebb sú-
lyú szabályszegésért, például egy keresztezôdés eltorlaszolása vagy egy jóváhagyott felvonulási útról való letérés miatti letartóztatás; valamint a tüntetés központjaként használt épületek „tûzvédelmi vizsgálata”.
E taktikák mindegyikét alkalmazták a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) ténykedése ellen demonstrálókkal szemben.
E módszerek késôbb aztán máshol is elôkerültek, pl. Orbanistanban.
Néha a rendôrség húzd meg – ereszd meg játékot játszik az engedélyekkel és jóváhagyásokkal. Jól példázza ezt a „Pink Kód” Nôk a Békéért elnevezésû csoport esete. A nôk Bush elnök tervezett iraki háborúja ellen szerettek volna tiltakozni, és bár néhány washingtoni utcán végigvonulhattak, a Fehér Ház elôtti járdán való tüntetést megtagadták a hatóságok. Arra adott engedélyt a rendôrség, hogy huszonöt tüntetô végigvonuljon a Pennsylvania sugárút járdáján a Fehér Ház elôtt, majd azt mondták, hogy a Lafayette tér körüli terület le van zárva, és távozniuk kell. Akik erre nem voltak hajlandók, azokat letartóztatták.
Forrás: A tanulmány Demonstrations, Security Zones, and First Amendment Protection of Special Places címmel 2004-ben a Uni-
versity of the District of Columbia Law Review címû folyóiratban jelent meg (8 University of the District of Columbia
Law Review 53).
Kép: Földre rántott motoros rendőr Athénban
Új taktikát alkalmaznak a 106 napja demonstráló belarusz tüntetők az agresszív rendőrök ellen
Bernáth Lackó 2020. november 22., 19:31 Nem egy nagyobb, hanem több kisebb tüntetést szerveznek a belarusz tiltakozók a fővárosban, hogy így kerüljék el a már hagyománnyá vált vasárnapi óriástüntetés korai feloszlatását. A korábbi, egy nagy tüntetéssé összeolvadó, külvárosokból induló demonstrációs forgatókönyvet egy hatékonyabbra cserélték: Több, kisebb „központra” osztják a fővárost, és ezeket a helyszíneket telegram, és egyéb titkosítható csatornákon csak nem sokkal a tüntetések kezdetekor adják meg, így gyakorlatilag képtelenséggé válik a hírhedt belarusz belbiztonságiaknak, hogy idejekorán feloszlasson egy-egy tüntetést.
Azért is tűnik ügyesnek az újítás, mert így egyrészt a rendőrök arra kényszerülnek, hogy túl sok helyszín között szétforgácsolják erőiket, másrészt a kisebb, gyorsabban mozgó oszlopok viszonylag nagy zavart tudnak okozni például a közlekedésben is, ami szintén a rendőri felvonulást akadályozza.
Összeállította:
Dr. Ing. Sebestyén Teleki István
2021 Szelek Hava 25., Zürich
Comments