top of page
Szerző képeKairos

A háborús kvintett: Putyin öt legközelebbi bizalmasa


Sojgu-Putyin-Botnyikov


Moszkvában összegyűlt a felesküdt háborús tüntetők vezetői köre. Mindenekelőtt a leningrádi KGB-sek régi titkos társasága veszi körül Putyint. Lavrov külügyminiszter nem tartozik közéjük. Shoigu védelmi miniszter viszont kiemelt szerepet játszik. írta: Wolfram Weimer Vlagyimir Putyin orosz elnöklegszűkebb vezetői körét gyűjtötte maga köré. Informális hadikabinetként tervezik az agresszió politikáját és irányítják Ukrajna invázióját. Öt férfiról van szó, akik évek óta személyesen ismerik egymást. Putyin háromban bízott a leningrádi KGB kezdete óta. Ezt a titkosszolgálati testvériséget "leningrádi körnek" is nevezik. Olyan hűséges személyiségek, mint Szergej Lavrov külügyminiszter (2004 óta hivatalban van, és minden hatalompolitikai trükkben jártas) vagy az RT hírcsatorna (korábban Russia Today) főszerkesztője, aki Putyin legfőbb propagandistájaként szerepel, és egykor őt hívta. csatorna is fontos Putyin politikája "Védelmi Minisztériuma" a Kreml dicsérte. Putyin 2018-as újraválasztása után még kijelentette: " Korábban egyszerűen az elnökünk volt, és leváltható. Most ő a vezetőnk. És nem engedjük, hogy lecseréljék." A tényleges hatalmi központot azonban jelenleg a következő öt ember alkotja:


Szergej Shoigu A védelmi miniszter 2012 óta irányítja a világ egyik legnagyobb, nukleáris rakétákkal kiegészített hadseregét. 2014-ben megszervezte a Krím katonai annektálását, a nemzetközi jog megsértését "békefenntartó cselekedetnek" nevezve, ezért érdemérmet kapott, és Oroszországban többször is az "Év emberének" választották. Shoigu évek óta közel áll Putyinhoz, és rendszeresen csábítja az elnököt dél-szibériai otthonába, Tuvába nyári vakációra, ahol a két férfi félmeztelen horgászatot, csónakázást és vadászatot élvezett. Még gombát is szedtek együtt. Shoigu-t tartják a szíriai, grúziai, líbiai, örményországi és legutóbb a kazahsztáni műveletek stratégájának. Most ő vezeti az óriási hadsereget a maga 15 000 tankjával az ukrajnai háborúban. Időnként azt mondják, hogy személyes érdeke fűződik az elnökséghez. Két évvel ezelőtt meglepő módon részletes interjút adott a „Moskovski Komsomolets” című napilapnak. Ez volt az "első nagy interjú hét év óta", és Shoigu azt akarta, hogy ezt tekintsék saját politikai ambíciói kiindulópontjának. A Nyugat – morogta – el akarja pusztítani Oroszországot. Ezt csak egy erős hadsereg képes megakadályozni. Mint ellenségekkel körülvett, ostromlott erődöt, Oroszországot belsőleg is meg kell védeni katonailag. Azóta Schoigu egyre támadóbb lett a nyilvánosság előtt. Sojgu már Moszkvában volt miniszter, amikor még Borisz Jelcin volt hatalmon a Kremlben. Belföldön is keményvonalasnak tartják és a rendszerkritikus Navalnij elleni kemény harc egyik kitalálójának. Mert Navalnij Shoigut is leleplezte, mint korrupt politikust, és elárulta, hogy a védelmi miniszter 21,7 millió euróért épített egy látványos ingatlant – egy pompás ingatlant buddhista pagodával (Shoigu buddhista, a mongóliai határvidékről származik) és obszcén luxussal. A polgárjogi aktivista elleni támadások ezért a személyes bosszú jegyeit is magukon viselik.

Nyikolaj Patrusev Nyikolaj Patrusevet Moszkvában "a sólymok sólymaként" ismerik. Putyin legfontosabb biztonsági tanácsadójának tartják. Mindketten Leningrádból (ma Szentpétervár) és a KGB ottani kezdeteiből ismerik egymást. Patrusev élvezi Putyin titkos bizalmát. Putyin utódává tette az FSZB élén. Patrusev 2008 óta vezeti a Biztonsági Tanácsot. Támogatja a régi KGB-sek körében elterjedt nézetet, miszerint a Nyugatnak szándékos szándéka van Oroszország elpusztítására. Az Egyesült Államok "bárcsak ideális esetben ne létezne Oroszország - mint ország" - mondta egy 2015-ös interjúban. Ukrajna_ _a Nyugat "protektorátusaként" írja le, amely bármikor hevesen felrobbanhat, és több milliós ukrán menekülthullámot indíthat el - jelentette be korán a jelenlegi válságot. Patrusev továbbra is árnyék-külpolitikát folytat a KGB eszközeivel, és Litvinyenko meggyilkolásától a montenegrói puccskísérletig számos művelet kitalálójának tartják. Barátságos oldalát mutatja meg az Orosz Röplabda Szövetség elnökeként.

Szergej Nariskin A külföldi hírszerző szolgálat vezetője a közelmúltban egy furcsa tévés szereplés révén vált ismertté a nagyközönség előtt, amikor egy rendezett tanácsadó körben élőben dadogta. Naryskin egykori KGB-tiszt, és karrierjét kezdte – mint Putyin és Bortnyikov Leningrádban. Nariskin odaadóan követte Putyint mindenféle pozícióban, például gazdasági biztosként 2004-ben, Medvegyev elnöki kormányának vezetőjeként (2008), végül a Duma elnökeként (2011-2016). Nariskint keményvonalasnak tartják, és már képviselte Mal összeesküvés-elméleteit – amikor ez Putyin érdekeit szolgálja, például amikor a rezsimkritikus Navalnijnak adott interjújában azt mondta, hogy ügye nyugati titkos terv egy szimbolikus áldozatfigura létrehozására. Nariskin Ukrajna kormányát "hitleri megszálláshoz" hasonlította. Arra a kérdésre, hogy csalt-e valaha, Naryskin egyszer azt mondta a kérdezőnek: "Egy dolog megnyugtat, hogy a csalók vagy már rohadnak a pokol folyosóin, vagy biztosan fognak." Nariskin az Orosz Történelem Társaságának elnöke, amely kulcsszerepet játszik Putyin agresszív politikájának legitimálásában. Minden orosz külföldi ügynök neki jelent, így ő a legjobban tájékozott ember Moszkvában. Fia, Andrei úgynevezett "arany vízumot" vásárolt Magyarországon 360 000 euróért, és azóta szabadon mozoghat az európai schengeni övezetben. Alekszandr Bortnyikov A hazai titkosszolgálat, az FSZB vezetője biztosítja Putyin belső hatalmát. A széles körben elágazó titkosszolgálati apparátus brutális polipként tartja ellenőrzése alatt Oroszországot. Bortnikov felelős a terrorizmus elleni küzdelemért (és ez sok normális oroszországi politikai ellenzéket érint), a határbiztonságért, mindenféle megfigyelésért, beleértve a nagyszabású elektronikus lehallgatási műveleteket és az ellenzéki személyek üldözését. 2006 óta az FSB korlátlan hozzáférést kapott a távközlési vállalatok adatbázisaihoz. Bortnyikov Putyint is ismerte a hetvenes évek óta, amikor mindketten a KGB-nél kezdték pályafutásukat Leningrádban. Apáik védnöksége alatt Bortnikov és Patrusev fiai az orosz kormányapparátus befolyásos embereivé nőttek.

Anton Waino Putyin kabinetfőnöke Tallinnban (ma Észtország) született 1972-ben. Nagyapja, Karl Weino 1978 és 1988 között az Észt Kommunista Párt Központi Bizottságának első titkára volt. Weino a legjobb angolul beszél a legszűkebb hatalmi körben, plusz japánul. Diplomata végzettségű, 1996 és 2001 között a tokiói nagykövetségen dolgozott. Először a Külügyminisztériumon keresztül került az elnöki protokollosztályra. 2007-ben az emberi erőforrásokért felelős alelnökké, 2008-ban pedig a protokollért felelős vezetőjévé léptették elő. A Kreml szervezetén belül évről évre növelte befolyását, 2012-ben pedig az elnöki adminisztráció helyettes vezetője lett. 2016 óta az apparátus elnöke. A Biztonsági Tanács állandó tagjaként ugyanakkor katonai-politikai befolyást gyakorol. Őt tartják a Kreml szürke eminenciájának – és a mindennapi ügyekben áll a legközelebb Putyinhoz. Amikor Putyin részt vesz a temetésen, Waino ott áll és tartja az esernyőjét.


42 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page